Go to content
  • Kafejka Stu Pociech działa na ulicy Freta w Warszawie. Wystarczy przyjść i być.
  • Wegańskie jedzenie nie tylko dla wegan. Na Kruczej 23/31 w Warszawie. Lokal Vegan Bistro zaprasza. Smacznego!
  • hipopatam i świnka
    Dobrana para!
  • Żółw czy wiewiórka? Które z nich powinno się znaleźć na okładce notesu. Wybieraj!

Pracownia Rzeczy Różnych "SYNAPSIS"

Telefon: 
512 345 163

Pierwsze w Polsce przedsiębiorstwo społeczne dla osób z autyzmem powstało w 2007 roku w ramach projektu „Partnerstwo dla Rain Mana”. 

Przedsiębiorstwo znajduje się w Wilczej Górze pod Warszawą, w sąsiedztwie lasu, z dala od dużych osiedli, zakładów przemysłowych i dróg szybkiego ruchu. Jest to miejsce gwarantujące dobre warunki pracy i terapii osób z autyzmem, nadwrażliwych na bodźce zewnętrzne.

W przedsiębiorstwie zatrudnione są 24 osoby z autyzmem i zespołem Aspergera, które w pracy wspiera zespół trenerów pracy i instruktorów pracy.

Pracownicy z autyzmem, pomimo wielu trudności związanych np. z:

Porozumiewaniem się, kontaktami społecznymi, uczeniem się, czy koordynacją ruchową, wykonują z powodzeniem wartościowe produkty.

W Pracowni powstają ręcznie robione przedmioty ze szkła (witraże), drewna, gliny, papieru i filcu.

Produkty są projektowane nie tylko z myślą o odbiorcach, ale i o tych, którzy je wytwarzają. Zanim ruszy produkcja, instruktorzy i trenerzy pracy określają możliwości pracowników z autyzmem i wspólnie z nimi ćwiczą rozwój umiejętności manualnych potrzebnych do realizacji nowego zlecenia.

Specyfika autyzmu nie pozwala prowadzić masowej produkcji. Zamiast tego, w Pracowni powstają przedmioty produkowane w ramach krótkich serii lub pojedyncze, unikatowe egzemplarze. Musza łączyć w sobie dwie cechy: po pierwsze – proces ich produkcji powinien być dostosowany do umiejętności osób z autyzmem, po drugie – muszą być dobrej jakości i odpowiadać na potrzeby klientów. 

Kupując produkty przygotowane przez osoby z autyzmem, dajesz im szansę wykonywania użytecznej pracy, a przez to stwarzasz możliwość bardziej niezależnego życia.